Co je dobré vědět...

Abychom Vám mohli připravit co nejpřesnější indikativní nabídku, prosíme o zaslání následujících údajů:

 1. Distribuční sazba
 2. Roční spotřeba (v kWh či MWh)
 3. PSČ nemovitosti
 4. Přibližná orientace a sklon střechy
 5. Jakým způsobem nemovitost vytápíte (elektrické topení, tepelné čerpadlo, plyn či tuhá paliva)
 6. Požadovaný typ elektrárny

1. Na základě Vaší poptávky vytvoříme nezávaznou indikativní nabídku.
2. Navštíví Vás náš specialita.
3. Na základě návštěvy Vaší nemovitosti a konzultace se specialistou připravíme finální nabídku.
4. Připravíme veškeré dokumenty k podpisu.
5. Podáme žádost o připojení FVE k distribuční síti.
6. Požádáme o dotaci.
7. Společně naplánujeme termín montáže a zapojení elektrárny.
8. Proškolíme Vás.
9. Požádáme o výměnu elektroměru.
10. Podáme žádost o výplatu dotace.

 1. První zálohu (20 %) budete hradit teprve ve chvíli, kdy provozovatel distribuční soustavy schválí připojení Vaší FVE.
 2. Druhou zálohu uhradíte po instalaci Vaší FVE.
 3. Poslední část kupní ceny uhradíte až po připojení Vaší FVE k distribuční síti.

1. Ušetříte za elektřinu – díky vlastní výrobě elektřiny snížíte množství elektřiny, které nakupujete od svého dodavatele.
2. Získáte dotaci až 50 % z ceny – konkrétní výše dotace závisí na zvoleném řešení.
3. Investicí se chráníte se před inflací – přemýšlíte nad instalací fotovoltaické elektrárny? Právě teď je vhodná doba investovat naspořené prostředky, aby neztrácely hodnotu.
4. Nepocítíte zdražování elektřiny – cenu elektřiny, kterou si sami vyrobíte, Vám nikdo nezmění.
5. Díky baterii se nemusíte bát výpadků elektřiny – i při případném blackoutu Vám díky vlastní výrobě a uskladnění elektřiny budou fungovat důležité spotřebiče.
6. Prodáte přebytky – pokud bude Vaše baterie naplněná, ani tak o vyrobenou elektřinu nepřijdete. Prodáte ji do sítě za tržní výkupní cenu.

Možnost připojení u nás v jižních Čechách si snadno ověříte pomocí této mapy distributora. Pokud není vedení označeno modře, je možné standardní připojení FVE. Pokud vedení modře označeno je, je možné připojit FVE ve zjednodušeném připojení – bez přetoků (resp. pouze s omezenými – technickými – přetoky).

Jelikož víme, že potřeby a preference každého jsou individuální, nabízíme 3 různé technologie:

 1. Střídač GoodWe a baterie Pylontech. Jedná se o nejčastěji prodávaný systém s výborným poměrem kvalita/cena.
 2. Střídač a baterie značky Solax. Systém pro zákazníky se zájmem o nadstandardní technologie.
 3. Střídač a baterie v jednom zařízení – FoxESS AIO. Jde o elegantní řešení pro ty, kdo kromě kvality dbají i na vzhled.

Ano. Kombinace FVE systému s bateriovým úložištěm a tepelného čerpadla je vhodná a oba systému spolu mohou spolupracovat. I tak je ale třeba počítat s tím, že v zimních měsících je výroba z FVE nižší a pro topení bude nutné využívat i elektřinu ze sítě.

Propojení FVE systému s elektrokotlem nedoporučujeme. Výroba z FVE není v zimních měsících tak vysoká, aby dokázala dostatečně pokrýt spotřebu elektrokotle, který je na spotřebu elektřiny výrazně náročnější než tepelné čerpadlo. 

Za pojmem „virtuální baterie“ se skrývá služba, kterou nabízejí někteří dodavatelé elektřiny. Na rozdíl od fyzické baterie není vyrobená energie nikde uložena a za využití této služby dodavateli zpravidla hradíte poplatek. Při využití elektřiny z virtuální baterie vždy platíte za služby distribuční soustavy, daně a poplatek na obnovitelné zdroje energie. Z uvedených důvodů doporučujeme pořízení standardní baterie, kdy za její použití nehradíte žádné další poplatky, a rovněž Vám poslouží jako zdroj elektřiny při výpadku dodávek ze sítě. Pokud si standardní baterii nechcete pořizovat, doporučujeme dohodnout se s dodavatelem na standardním výkupu přebytků. Tato služba je dle našeho názoru transparentnější a výhodnější, než virtuální baterie.

Většina pojišťoven uznává FVE jako součást stavby, proto zpravidla není potřeba kvůli instalaci fotovoltaiky uzavírat zvláštní pojištění. Běžně stačí navýšit částku, na kterou je nemovitost pojištěna, aby nebyla podpojištěna (v případě podpojištění může pojišťovna krátit i plnění, které nijak nesouvisí s panely na střeše).

Pozor by měli dát ti zákazníci, u kterých jsou panely instalovány na vedlejší nemovitosti (garáže, stodoly, přístřešky) – tyto případy nemusí být pokryty pojištěním hlavní nemovitosti a je vhodné uzavřít zvláštní pojištění.

O aktualizaci pojistné smlouvy požádejte svou pojišťovnu anebo využijte této nabídky od ČPP.

Maximální výše dotace na FVE dle podmínek Nová zelená úsporám účinných od února 2024 je 160 000 Kč. Dotace z programu lze kombinovat – např. na instalaci FVE s dobíjecí stanicí pro elektromobil. Dotace na dobíjecí stanici je 15 000 Kč a kombinační bonus 10 000 Kč.

Pro získání dotace je nutné, aby byla nemovitost z více než 50 % využívána pro bydlení (nikoliv pro podnikání).

 

V programu Nová zelená úsporám je dostatečný objem peněz a dotace je nároková. To znamená, že ve chvíli, kdy je žádost o dotaci doručena, dojde k rezervaci prostředků pro Váš projekt. Po splnění základních parametrů programu je jisté, že Vám dotace bude vyplacena.

Dotace je vyplacena zpětně po instalaci zařízení a uhrazení celé kupní ceny. Doložení dokladů o úhradě celé kupní ceny je podmínkou pro vyplacení dotace.

Dotaci na FVE systém umístěný na novostavbě lze čerpat pouze za předpokladu, že FVE nebyla započítána do průkazu energetické náročnosti budovy („PENB“) pro stavební řízení. V takovém případě lze po zápisu do katastru nemovitostí o dotaci zažádat.

Nemovitosti, které jsou do katastru nemovitostí zapsány déle než 3 roky, jsou považovány za stávající stavby a dotaci na FVE lze čerpat.

Pracujete v zahraničí a dostáváte odměnu v EUR? Kvůli pořízení fotovoltaické elektrárny nemusíte do směnárny. Dohodneme se na platbě v EUR. Cena bude přepočítána dle kurzu ČNB střed vyhlášeného v den vystavení faktury.

V případě potřeby můžete projekt financovat úvěrem na obnovitelné technologie od společnosti ESSOX s.r.o. Vše si vyřídíte jednoduše online pomocí odkazu zde.

Průměrná návratnost Vaší investice činí při současných cenách elektřiny 5 až 9 let. 

Ohledně ekologičnosti výroby elektřiny z fotovoltaické elektrárny není pochyb. Co se ale stane se solárními panely, když Vám „doslouží“?

V této otázce panuje mnoho mýtů, proto je na místě uvést vše na pravou míru. Solární panely jsou tvořeny z více než 90 % sklem a hliníkem. Zbytek jsou plasty. Veškeré tyto materiály lze úspěšně recyklovat, což se děje na základě směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních. Recyklaci na své náklady zajišťuje výrobce nebo dovozce solárních panelů, kteří jsou zapsáni na seznamu vedeném Ministerstvem životního prostředí. FOTEN s.r.o. spolupracuje výhradně s dovozci uvedenými na tomto seznamu a veškeré dodané panely jsou řádně označeny. Po uplynutí doby životnosti panelu se panel předá na jedno ze sběrných míst a následně proběhne jeho recyklace. Není tedy nutné mít obavy, že vysloužilé panely budou znečišťovat planetu.

Chci nabídku

Vyplňte formulář a my Vám v co nejkratší době zpracujeme zdarma nezávaznou nabídku.